Olkusz, os. Słowiki
W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety i mężczyzny
W piątek 5 czerwca około godziny 14:30 olkuscy policjanci zostali powiadomieni przez spółdzielnię mieszkaniową, że w jednym z mieszkań na osiedlu Słowiki w Olkuszu unosi się nieprzyjemny zapach. Na miejsce skierowano patrol policji. Drzwi do mieszkania były zamknięte. Dopiero z pomocą strażaków policjanci weszli do środka. Tam na znajdowały się zwłoki 48-letniej kobiety i 65-letniego mężczyzny.
Na miejscu obecny był prokurator, przeprowadzono oględziny. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich w tym zdarzeniu. Ciała kobiety i mężczyzny zostały zabezpieczone do zakładu medycyny sądowej. Sekcja zwłok wskaże na przyczyny zgonu. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo Prokuratury Rejonowej w Olkuszu.
Wypadek w Bukownie
Nie żyje 20-letni kierowca
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu wyjaśniają okoliczności i przyczynę wypadku drogowego, do którego doszło w nocy 26 maja w Bukownie. W wyniku wypadku śmierć poniósł 20-letni mężczyzna.
Do zdarzenia doszło około godziny 2 na skrzyżowaniu ulicy Leśnej z ulicą Szkolną w Bukownie. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierowca samochodu osobowego marki Ford Mondeo zjechał z drogi i uderzył w betonowe ogrodzenie znajdujące się przy jednej z posesji. Obrażenia były poważne i pomimo reanimacji, mężczyzny nie udało się uratować.
Na miejscu wypadku prowadzone były czynności policyjne pod nadzorem Prokuratora. Śledczy będą wyjaśniać, co było przyczyną tego tragicznego wypadku drogowego.
Plany rozbudowy sieci linii kolejowych na terenie powiatu olkuskiego
Armagedon w Bolesławiu?
Blady strach padł na mieszkańców Bolesławia. Z tego, co wieszczą media, wygląda, że duża część Bolesławia ma ponoć legnąć w gruzach – dokładnie 30 proc. budynków (od 70 do 140), w których mieszka od 250 do ok. 560 ludzi. Wszystko to w ramach zakrojonego na szeroka skalę projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie (między Warszawą, a Łodzią). Oczywiście, nie samo lotnisko jest zagrożeniem dla bytu mojej gminy, ale linie kolejowe, które mają dowozić do niego pasażerów z południowej Polski, z których dwie zaplanowano przeprowadzić właśnie przez Bolesław.
Czytaj więcej: Plany rozbudowy sieci linii kolejowych na terenie powiatu olkuskiego
Pandemia koronawirusa przyspieszyła historyczną decyzję
Koniec olkuskiego górnictwa
To historyczny moment! Ale to bardzo zła wiadomość. Kolejna bardzo zła wiadomość w tym bardzo złym roku. Zarząd ZGH „Bolesław” podjął 29 kwietnia 2020 r. uchwałę o zakończeniu wydobycia rud cynkowo-ołowiowych z Kopalni „Olkusz-Pomorzany” z ostatnim dniem grudnia 2020 r.
Przez zakończenie wydobycia rozumie się złożenie 31 grudnia 2020 r. stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się posiadanych koncesji. W związku z powyższym, zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, spółka z dniem 31.12.2020 r. złoży we właściwym organie koncesyjnym oświadczenie o zrzeczeniu się posiadanych koncesji: 1 Koncesji nr 172/93 z 20 lipca 1993 r. wydanej przez Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w brzmieniu ustalonym decyzjami z dnia 29 kwietnia 1996 r., (…) na wydobywanie rud cynku i ołowiu ze złoża „Pomorzany”, położonego na terenie miasta i gminy Olkusz oraz gmin Bolesław i Klucze, pow. olkuski, woj. małopolskie, 2. Koncesji nr 8/2003 z 15 października 2003 r. wydanej przez Ministra Środowiska w brzmieniu ustalonym decyzjami (…) na wydobywanie rud cynku i ołowiu z części złoża „Olkusz” poniżej poziomu +276 m. n.p.m. do poziomu +113 m. n.p.m., położonego w granicach administracyjnych miasta i gminy Olkusz oraz gminy Bolesław, pow. olkuski, woj. małopolskie, 3. Koncesji nr 1/2009 z 2 lutego 2009 r. wydanej przez Ministra Środowiska (…) na wydobywanie rud cynku i ołowiu ze złoża „Klucze I” (poniżej poziomu +285,2 m. n.p.m. do poziomu +200,2 m. n.p.m.), położonego w granicach administracyjnych gminy Klucze, pow. olkuski, woj. małopolskie.
Czytaj więcej: Pandemia koronawirusa przyspieszyła historyczną decyzję
Plan podziału Emalii
Umarła po cichu
Informacja z sądu: 4 marca tego roku zatwierdzono ostateczny plan podziału środków z masy upadłości Emalii S.A. Pracownicy, którzy od dawna czekali na zaległe wypłaty, wreszcie mogą mieć nadzieję, że pieniądze wpłyną na ich konta.
Ciekawa sprawa, że jakoś nikt się dawną Olkuską Fabryką Naczyń Emaliowanych (w skrócie OFNE) nie interesuje. Najbardziej zasłużony olkuski zakład pracy, fabryka, która przez ponad sto lat była sercem tego miasta, która to miasto de facto uratowała od upadku, umarła po cichu, bo prawie nikt się jej losem, poza pracownikami, nie przejmował: ani politycy, ani media. Inna sprawa, że Olkusz chyba jakiś przeklęty jest. W Wolbromiu, w Kluczach, w Jaroszowcu i wielu innych miastach fabryki i duże firmy jakoś przetrwały proces transformacji, a w Olkuszu pomór jakiś, padło przecież nie tylko OFNE, ale i Spółdzielnia Niewidomych „Laski”, Olkuskie Przedsiębiorstwo Budowlane i olkuski PKS.