Ruszyły szczepienia przeciwko covid-19
W telewizji mówili że jest super...
W poniedziałek 25 stycznia rozpocząć się miały szczepienia przeciwko koronawirusowi. Miały, ale na terenie Małopolski nie rozpoczęły się, bowiem szczepionki nie dojechały. Z zaprezentowanej na rządowej stronie mapy obrazującej dane na ten temat, w pierwszym dniu zaszczepiono tylko... jedną osobę (aktualizacja na 10:30). Szczepienia ruszyły więc na dobre dopiero we wtorek, także we wszystkich trzech punktach na terenie gminy Wolbrom.
Największym z nich jest Miejsko - Gminne Centrum Medyczne WOL-MED Sp. z o.o. Liczba osób zapisanych na szczepienie do pracujących tam lekarzy POZ jest spora. W wieku 80+ chęć szczepienia w przychodni przy ul. Skalskiej zadeklarowało 1100 osób, w wieku od 70 do 80 roku – 2000 osób, w wieku od 60 do 70 roku życia – 3000 osób, w wieku od 50 do 60 roku życia – 2700 osób, a w wieku od 18 do 50 roku życia – 9000 osób. Łączna liczba osób, które zgłosiły chęć jak najszybszego zaszczepienia to 3500 osób, ale tych, którzy dzwonili z zapytaniem było ok. dwa razy tyle. Dowiedziawszy się jednak jak mało jest szczepionek postanowili jeszcze poczekać.
falstart w poniedziałek
Na 25. stycznia WOL-MED miał już zarejestrowanych pacjentów. Kurier ze szczepionkami zapowiadany był na godz. 13:00 ale dojechał dopiero wieczorem, więc wszyscy zapisani na poniedziałek zostali zaszczepieni dopiero we wtorek. Spowodowało to pewne komplikacje i nerwowość, ale jakoś poszło. W następnych tygodniach, jeśli kurier będzie docierał punktualnie, wszystko powinno funkcjonować sprawnie.
30 dawek tygodniowo
Ministerstwo Zdrowia na chwilę obecną pozwoliło na rejestrowanie pacjentów do szczepień przeciwko covid-19 wyłącznie do 31 marca 2021 r., z zastrzeżeniem, że do punktów szczepień będzie dostarczanych 30 dawek szczepionek tygodniowo. Przy czym od 15 lutego, w związku z koniecznością podania drugiej dawki, ilości te będą podwójne (60 dawek tygodniowo). To pozwoliło zarejestrować na szczepienia w WOL-MED-zie do 31 marca 300 osób. Jest to niewiele, bowiem potencjał kadrowo-organizacyjny pozwoliłby na szczepienie w tej placówce nawet 300-350 osób tygodniowo. Miejmy nadzieję, że w kolejnych tygodniach ilości dostarczanych do punktów szczepień dawek będą zdecydowanie większe.
Póki co, widząc duże zainteresowanie, WOL-MED uruchomił specjalną infolinię, pod którą telefonicznie lub SMS-owo można otrzymać wszelkie informacje dotyczące szczepień przeciwko covid-19 – tel. 570 560 622. Dzięki tej infolinii i delegowaniu pracowników do jej obsługi udało się uchronić ludzi przed problemami z nawiązaniem kontaktu i staniem w kolejkach przed przychodniami, jak to było w wielu miejscach w Polsce. Do każdej zarejestrowanej osoby wysyłany jest SMS z przypomnieniem, a dodatkowo rejestratorka kontaktuje się s nim telefonicznie. Wejście do punktu szczepień zostało oznaczone, wygospodarowane specjalne pomieszczenie, wyznaczony odpowiedzialny za to zadanie personel, itp.
- Opublikowano: piątek, 29 styczeń 2021 08:30