Reforma oświaty w gminie Wolbrom
Operacja przebiegnie spokojnie
Parlament przyjął ustawy reformujące naszą oświatę, które m.in. likwidują gimnazja. Dla jednych to powrót do dobrych sprawdzonych wzorów sprzed lat, dla innych psucie systemu, który zakorzenił się już w naszej rzeczywistości i generowanie niepotrzebnych kosztów. A te, razem z całym zamieszaniem organizacyjnym, spadną na samorządy. Wydaje się jednak, że w gminie Wolbrom zmiany nie będą tak bolesne...
Zmiany w sieci szkół, szczególnie szkół podstawowych, były omawiane podczas spotkań, które odbyły się w poniedziałek 13. lutego w UMiG. Z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami szkolnych rad rodziców dyskutowali burmistrz Adam Zielnik oraz dyrektor MOOS Dorota Świerczek.
Od września w gminie Wolbrom będzie funkcjonować 10 ośmioletnich publicznych szkół podstawowych o pełnej strukturze organizacyjnej, w tym jedna szkoła podstawowa ze szkołą filialną o strukturze organizacyjnej klas I - III. Obwody ośmioklasowych szkół podstawowych obejmować będą granice obwodów dotychczasowych sześcioklasowych szkół podstawowych z uwzględnieniem nowych ulic w obrębie miasta Wolbrom.
Niektóre oddziały klas objętych obwodem ośmioletniej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu będą realizowały obowiązek szkolny w siedzibie dotychczasowego Gimnazjum Nr 4 na os. Łokietka. Takie rozwiązanie jest konieczne ze względu na brak możliwości funkcjonowania wszystkich oddziałów klas I - VIII w siedzibie szkoły przy ul. Mariacka 28 w systemie jednozmianowym.
Oprócz tego, obydwie placówki niepubliczne - w Porębie Górnej i Porębie Dzierżnej - od nowego roku szkolnego funkcjonować będą także jako ośmioklasowe.